BÖLGEDEN SEYİR
Nizam Korhan

Nizam Korhan

Nizam

BÖLGEDEN SEYİR

24 Mayıs 2017 - 21:06

Yeni dünya düzeni  Ortadoğu da şekillenirken ,asıl oluşumun Bölgenin  kuytu Küçelerin de bulunan kahve masalarında konuşulması ve biçimlenmesi, ne kadar manidar diyenlere inat  devam etmekte. Vahabi Suud ve Emperyal Amerika’nın Siyonist İsrail’i koruma altına alma programları yaparken ,kana bulanan çoğrafyamız da ölüm haberleri sıradanlık kazanmış, diğer yandan  bana ve ailemi bir şey olmasında kim ne yapıyor yapsın diyen bölge halkının duygusuz ve vurdumduymaz tavrı  gün geçtikçe yayılmakla birlikte, güven ve sahiplenme yerini belirsizlik ve taraf olmama almaktadır.

İKTİDARA BAKIŞ

Bölge insanın’da , mevcut iktidarın olağanüstü kongresi bir heyecan yaratmak yerine,  bölge siyasetini yöneten kişilere seslerini duyuramama ve siyasetçilerin sadece kişisel menfaatleri için uğraş verdikleri dilden dile gezinirken mevcut durumun değişme gerekliliğini bir daha gözler önüne sermektedir. Yıllarca  parti teşkilatı içinde  makam koltuklarını işgal eden şahıslar, kim gelirse gelsin, kim giderse gitsin bu koltuk üzerime  zimmetlenmiş zihniyeti, halkın sesi olması gereken iktidar teşkilatlarına belli çevre ve şahıslar dışında kimseler selam vermemekte. Alınan oylar Cumhurbaşkanın şahsina duyulan güven ve çözüm beklentisini yansıtmaktadır.

MUHALİF TARAF

Sınırın diğer tarafındaki gelişmeler eskisine oranla hemen hemen hiç takip edilmemekte ve gelişmelerin görültüsüne bölge insanı kulak tıkanmış durumda. Buda yüzde yetmişlerde oy alan bir muhalefet partisinin gelecek adına kendi içinde özeleştiri dedikodularını yaymakla birlikte oy oranlarını koruma endişesi  ve tedirginliğini beraber getirmektedir.

MEDYA

Taraflı veya tarafsız medya kuruluşları ,yandaş veya karşıt tüm yazar çizerler bölge insanı nezdinde komik durumdalar. Bölgeye altı ayda bir gelen yazar ben daha yeni ordan geldim durum şöyle veya böyle naraları atmakta.yahu Allahtan korkun be, hangi gün lüks restoran ve cafelerden çıktınızda ? konuşuyorsunuz evet geliyorsunuz kendi arkadaş çevreniz ,sizi fikirdaşlarınızla ayni masada oturtur ve önceden tembihli sözleri dinlersiniz. Size tavsiyem tebdili kıyafet yapın yada hiç kıyafet değişmeyin zaten sizi bölgeden pek tanıyan çıkmaz ,bir hafta  bölgeyi  gezin. Partilere,kahvelere,sokaklara ve hamalların içine girin, emin olun çok farklı yazacaksınız ama nerde.

BEKLENTİ

Ne milliyetçilik çığırtkanlığı nede özerklik nidaları bölge insanın gelecek adına kurduğu hayalleri kapsamamaktadır. Globalleşen dünya düzeni ve kapitalist sistemde, huzurlu nefes alabileceği ve hainlerinden temizlenmiş  vatan toprağı.

Bu yazı 408 defa okunmuştur .

Son Yazılar

Viranşehir