Toplum ve Teknoloji
Fahrettin Ekinci

Fahrettin Ekinci

Fahrettin Ekinci

Toplum ve Teknoloji

10 Temmuz 2017 - 19:25

Teknoloji ve teknolojik ürünler toplum hayatını çeşitli yönlerden etkilemektedir. Özellikle ihtiyaçlar insanları buluş yapmaya itmiştir.

Tarih boyunca insanlar çeşitli alanlarda arayış içine girmiş ve teknoloji ile tanışmışlardır.

Teknoloji pek çok alanda hayatımızı kolaylaştırmıştır. Eğitimde ulaşımda sağlıkta ve daha bir sürü alanda yenilikler yapılmış ve yapılmaya devam ediliyor. Teknoloji ile birlikte insan hem zamandan hem de enerjiden tasarruf etmiştir. Teknolojinin hayatımıza birçok alanda yarar getirmiştir. Eğitimde; bilgisayar, akıllı tahta, tablet, projeksiyon vb. ile eğitim öğretim faaliyetlerinin yaygınlaşmasını, eğitim düzeyinin yükselmesini ve okur-yazar oranının artmasını sağlamıştır. Sosyal yaşamda; cep telefonu, faks, TV, uydu sistemleri sayesinde haberleşme ve iletişim kolaylaşmış, çamaşır, bulaşık gibi zaman alan uğraşlardan kurtulmuştur. Sağlıkta; Röntgen, Mikroskop, MR, EKG  gibi teknolojik aletler ile hastalıkların teşhisi ve tedavisi kolaylaşmıştır.

 

Teknolojinin yararı olduğu kadar zararı olduğu durumlar da vardır. Bunları söyle sıralayabiliriz. Elektronik ürünler insan sağlına zararlı radyasyon yaymaktadırlar. TV ve internet bağımlılığı insanları sosyal hayattan koparıp asosyal yapmakta ve insanlar arasındaki bağları zayıflatmakta, sağlık ve ruhsal sorunlara yol açmaktadır.

Sonuç olarak, teknolojinin özellikle son yıllarda gösterdiği gelişmeler sonucunda insan hayatı hem daha kolay bir hale gelmekte hem de insani değerler bir o kadar da anlamını yitirmektedir. İşte bu noktada önemli olan teknolojiyi doğru bir biçimde kullanabilmek ve teknolojinin insanlığımızı köreltmesine izin vermeden aksine hem insanlığı hem de insan yaşamını kolaylaştırabilme yönünde bir araç olarak görüp faydalanabilmektir

Bu yazı 214 defa okunmuştur .

Son Yazılar

Viranşehir