EĞİTİMİN ÜCRETLİ FEDAİLERİ
Fahrettin Ekinci

Fahrettin Ekinci

Fahrettin Ekinci

EĞİTİMİN ÜCRETLİ FEDAİLERİ

25 Aralık 2015 - 02:08

Viranşehir’de öğretmen kadrolarında oluşan boşlukları lisans ve önlisans mezunları tarafından doldurularak gerçekleştiriliyor.


Bunlara ücretli öğretmen diyorlar. Peki ne demek bu ücretli öğretmen; görev bakımından kadrolu öğretmenlerden farksız bir şekilde çalıştırılan, aylık sigortasının yarısı yatırılan ve net maaş+ek ders ücretlendirmesine tabi tutulmadan, sadece girdiği ders saati karşılığı ücret alan öğretmene “ücretli öğretmen” deniliyor.
Tüm haksızlıklara rağmen bu işi yapmalarının nedeni aynı: Kadrolarını alıncaya kadar boşta kalmayıp hayallerinin mesleğinde tecrübe kazanmak. Bunu yaparken her an görevden ayrılma korkusu onlarda sürekli bir huzursuzluk ve konsantre eksikliği yaratıyor. Çünkü, dönem ortasında bile kadrolu biri atandığında görevine son verilme endişesi var hiçbir garantisi yok tam anlamıyla bir amele gibi çalıştılırılyor. Bunun yanı sıra kadrolu bir öğretmen ile hemen hemen aynı saat derse giren ve aynı görevleri yapan ücretli öğretmen üçte biri kadar maaş alıyor.
Bir dönem içerisinde bir kaç defa öğretmen değiştiriliyor. Bu durumda bırak öğrenciyi öğretmenin psikolojisi bozuluyor. Bu koşulda nasıl ders işlenecek ve bu derslerden ne kadar verim alınacak. Öğrenci açısından daha zor hele ki bu ilkokul öğrencisi ise daha çok etkilenir. Bunun bir çözüm yolu olması lazım ve var. Devlet bunu çok iyi biliyor ama uygulama yapmıyor. Eğitim seviyesini yükseltelim derken daha da düşürüyor böyle yaparak. Hatırlıyorum, bir ara Viranşehir Belediyesi hoparlörlerinden ücretli öğretmen ilanı anonsu yapılıyordu. Bu ne kadar vahim bir durumda olduğumuzu gayet iyi açıklıyor. Viranşehir’in köylerindeki okulların bazılarında neredeyse tüm öğretmenler ücretli çalışıyorlar. Devletin tüm boşlukları tek bir seferde atama yapacak imkanı olmayabilir. Madem ücretli çalıştırmak zorunda o halde bakanlık bir an önce bu duruma el atmalı ve ücretli öğretmenlere verilecek görevlere ilişkin yeni bir düzenleme yapmalıdır. Hiç olmazsa emeklerine değecek şekilde sigortaları yatırılsın, ücreti verilsin. Hiçbir mecburiyetleri olmadığı halde her türlü görevi yerine getiriyor ancak her türlü haktan mahrumlar. Ücretli köle gibi çalıştırılıyorlar. Kadrolularla aralarında maaş farkı olabilir. Ancak arada uçurum olmamalı.
Ücretli öğretmen eğitimin içinde çalışan fedailerdir. Ücretli öğretmenlik, kabul edilemez bir uygulama ve en kısa zamanda son verilmeli.

 
 

Bu yazı 5140 defa okunmuştur .

Son Yazılar

Viranşehir