OKUMANIN ÖNEMİ
Abbas Mutlu

Abbas Mutlu

Abbas Mutlu

OKUMANIN ÖNEMİ

16 Haziran 2017 - 02:26

Oku emri İslam dininin ilk okumaya verilen değerlerin büyük bir anahtarı olarak gördüğümden dolayı köşe yazımı OKU adlı konuya ayırmak istiyorum..


Oku emrini alan peygamber efendimiz bizlerin ve ümmetin ilk öğretmenidir.
Maalesef toplam nüfusu 7 milyon olan komşumuz Azerbaycan’da kitaplar 100.000 tirajla basılırken; Türkiye’de bu sayı sadece 2000-3000 civarındadır. İstatistikler şimdilik böyledir.
Gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen yıllık kitap alımı 100 iken yine bizde sadece 10’nun civarındadır. 
Neden okumaya yabancıyız. Halbuki dinimizin ilk emri oku değil miydi? Bu kadar mı yabancılaştık okumaya.
Oku emri ki İslamin ilk anahtarı ile tüm kapılar açılırken; neden bizler okumaya önem vermiyoruz peki? Bu gün dünya sıralamalarında en az okuyan millet değil miyiz?
Bu yüzden ıstırabımız ve acımız büyüktür. Türkiye geneli Şanlıurfa’mız okumanın neresindedir. Bizler okumanın neresindeyiz. Bırakın öğrencileri öğretmenlerimiz, memurlarımız ve diğer meslek grupları olarak okumanın neresindeyiz. En son okuduğumuz kitap amatör bir yerel yazar serisi ise vay bizim halimize…
Dünkü coğrafyamızda atalarımızın ilk özelliği çok okumalarıdır ki tarihten bizlere biraz izleri kalmıştır. Okumak bir toplum için o kadar önem arz ederken neden yabancıyız okumaya.
Okumak bir toplumun gelişmesinde rol oynayan bir etkene sahiptir asla unutmamalıyız. Okumalıyız ki tarihimizi gün ışığına çıkmaya başlasın ki aydınlık günler bizimle olsun. Yarınlara umutla bakma hevesimiz olsun..
Bu gün yine aynı coğrafya üzerinde yaşayan gençler olarak bizler televizyon, İnternet ve bilgisayarın esareti altına girmiş bir esir olmuşuz maalesef. Bizler öyle olmaya devam edersek evlatlarımızda aynen peşimizden gelecektir hiç kuşkumuz olmasın. Onlara böyle bir gelecek bırakma gibi bir hakkımız yoktur. Çocuklarımıza okumayı sevindirmeliyiz ki uçurumlara yuvarlanmasınlar. Gelecekleri kararmasın; bunu başarmakta yine bizlerin elinin altında olan bir durumdur.
Oku diye başla demeliyiz evlatlarımıza güzel bir anne ve baba diliyle göreceksiniz başaracaksınız.
Ve benim umudum şudur ki başaracağız. Evlatlarımız kendi geleceklerini inşa edeceklerdir. Bizlerin ve evlatlarımızın tek kurtuluş reçetesi okumadır. Okumak gençlik açısında en büyük hazinedir.
Okumayı bildik mi her insanın aslında birer bir hazine olduğuna zamanla göreceğiz.
Okumayan, insanın her zaman zararı büyük olur.
 Haydi, hep beraber okumanın verdiği o hazineden yararlanalım…
 
Saygılarımla….

Bu yazı 417 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar

Viranşehir