Türkiye, Geleceğin Enerji Merkezi olması yönünde ilerliyor..
 Fatih Ölçer

Fatih Ölçer

Fatih

Türkiye, Geleceğin Enerji Merkezi olması yönünde ilerliyor..

14 Şubat 2017 - 10:58

Bilindiği üzere, dünyanın en iyi ekonomisine sahip olan ülkelerin başında enerji kaynaklarına sahip olan ve sahip olduğu kaynakları tüketicilere kadar ulaştırabilen ülkeler yer almaktır. İçinde bulunduğumuz dönem sadece Enerji kaynaklarına sahip olmakla yetinmeyip, kaynakları talep eden ülkelere ulaştırarak ekonomik yarar sağlayabilme dönemidir. 
Bu noktada coğrafi konumunun sağladığı büyük avantajla Dünya’da petrol ve doğalgazın üçte ikisine sahip olan ülkelerle komşu olması enerji merkezi olması yönündeki stratejiyi hayata geçirmek adına büyük bir olanak sağlamaktadır. Hatirlanacaği üzere Geçtiğimiz günlerde somut adımlar atılmıştı Bu adımların başında Türk Akımı, TANAP gibi büyük projeler yer almaktadır. Bu projeler hem enerji kaynaklarına sahip, hem de enerjiyi talep eden ülkeler için hayati önem taşımaktadır. Türk Akımı projesi geçtiğimiz günlerde uzun ve meşakkatli bir dönemden sonra imzalanması ülkemiz adına sevindirici bir gelişme olmuştur. Proje Her biri 15 milyar 750 milyon metreküp kapasiteli 4 hattan oluşacak Türk Akımı’nın 910 kilometresi Karadeniz’in altından geçecek. Trakya’dan Türkiye topraklarına girecek hattın kara bölümündeki uzunluğu da 260 kilometre olacak. Boru hattının planlanan tahmini taşıma kapasitesi yılda 63 milyar metreküp. Türkiye'nin bu projeden yılda yaklaşık 14 milyar metreküp doğalgaz alması ve geriye kalan 49 milyar metreküp gazın Avrupa'ya ihraç edilmesi düşünülüyor. Bu büyük projenin yaklaşık maliyeti ise 19 milyar dolara mal olması bekleniyor.  Ülkemiz açısından düşünecek olursak Rusya’dan ilave doğal gaz almamız söz konusu değildir diğer ifadeyle Rusya’ ya bağımlılığı artırmayacaktır, tam aksine Rusya ülkemize daha kısa yoldan gazı göndereceği için indirime gitmesi ve gazı Avrupa’ya taşıma bedeli ile ekonomik olarak yarar sağlayacağız. 
Tüm bunlar düşünüldüğünde doğalgazın tüketici ülkelere ulaştırılması için en güvenlikli ve uygun maliyetle taşınabilirliğini sağlayan güzergahın Türkiye güzergahı olduğu açık. Önümüzdeki dönemlerde TANAP Azerbaycan gazını Avrupa’ya taşıma ve daha nice büyük projelere imza atmak için elini taşın altına koyan Türkiye'nin enerji ticaretinde transit ve merkez ülke rolünü güçlendiriyor. Tabi ki enerjiyi sadece dağıtan ülke olarak değil de kaynakları da gün yüzüne çıkarabilmek, işleyebilme mekanizmalarına sahip olabilmek önemlidir. Bu inançla ve gayretle yola çıkarak enerji Alanında söz sahibi olabilmek adına tüm gücümüzle çalışmalıyız. 2023 hedefi her alanda başarılı olması gerekiyor, en başta ise enerji alanın da olması gerektiğinin bilincinde olmak gerekmektedir. Yeni TÜRKİYE için engeller çıkarılmak istense de yolumuza emin adımlarla ilerlemeye devam etmeliyiz sunu unutmamamız gerekir. Mücadele edenler her zaman kazanamayabilir ama kazananlar hep mücadelede edenlerdir. Kazanana kadar, başarıncaya kadar mücadele etmeliyz.

 

Bu yazı 553 defa okunmuştur .

Son Yazılar

Viranşehir