DOĞRU BİR ÜNIVERSİTE TERCİHİNİN ANAHTARI
 Fatih Ölçer

Fatih Ölçer

Fatih

DOĞRU BİR ÜNIVERSİTE TERCİHİNİN ANAHTARI

18 Temmuz 2017 - 10:25

Sevgili üniversite öğrencisi adayları; bildiğiniz üzere tercih dönemi (18 – 26) Temmuz  gelip çattı, bu dönemde sizlere bir nebzede olsa katkı sağlayabilmek adına düşüncelerimi paylaşmak istedim. 
Konu başlığında yazdığım gibi doğru bir tercihin anahtarı öğrencinin asıl kendisinde saklıdır, bunları ortaya çıkarmak için öğrencinin kendi kendine sorular sorması gerekmektedir.
İlerde Hangi meslekte Başarılı olurum? 
Hangi Alanda yeteneklerimi gösterebilirim?
Hangi Alanda İş huzurunu yakalayabilirim? 
Bu soruları daha da çoğaltabiliriz ve aldığınız cevaplara göre üniversite tercihi yapmak yararınıza olacaktır. Öğrenci kardeşlerimde farklı farklı düşüncelere sahip olanları görüyorum, işte dört yıllık olsun, iyi bir üniversite olsun, bitirdiğimde hemen işe girebileceğim bir bölüm olsun vs. düşünüldüğü zaman mantıken doğru yaklaşım gibi görünse de uzun vadede değerlendirildiğinde yanlış şartlandırmalar olduğunu anlıyoruz şöyle ki; üniversite seçimi ilerde ki mesleğini belirlediği için ömür boyu yapabileceğin bir seçim olmalıdır.  Yukarıda yazdığım soruların sorulması aynı şekilde avantaj sağlamaktadır. 
En büyük yanılgılarımızdan biridir. Bu bölümü bitirdiğimde boş kalmam hemen işe girerim dersin girersin de ama işi sevemeyip büyük sıkıntılar yaşayabilme ihtimalin doğabilir ve yahut çok iyi bir üniversite okursun ama kendini geliştirmeye yönelik bir adım atmadığında aynı şekilde sorunlar yaşayabilirsin. 
Her zaman düşünce olarak savunduğum şey, Hiçbir bölüm boş değildir. Yeter ki boş dediğimiz bölümleri kendimizi o alanda geliştirerek doldurabilelim. Sizlere soruyorum Mühendisliği okuyan 1 sınıfta ki biri daha o dönemde karşılık beklemeden bir fabrikada makine elektriğiyle ilgilenmesi, öğrenmesiyle yan gelip nede olsa mühendisliği kazandım diyen birisi bir olur mu bana göre kesinlikle bir olmaz, fabrika elektriğini örnek verdim bu örnekleri de çoğaltabiliriz. 
İşte bu sebeplerle Sevdiğiniz mesleğe göre üniversite tercihi yapıp o alanda kendinizi geliştirmeniz sizlere hayatın her alanında başarı ve huzur getireceğine inanıyorum. Bu dönemde acele etmeden bir haftalık süreçte iyice düşünüp araştırarak karar vermelisiniz. Unutmayın doğru tercih doğru yaşamdır. Hakkınızda her şeyin hayırlısi olması temennisiyle esenlikler dilerim..

Bu yazı 225 defa okunmuştur .

Son Yazılar

Viranşehir